Anasayfa / Genel / Uzun uçuşlarda nasıl beslenmeliyiz ?

Uzun uçuşlarda nasıl beslenmeliyiz ?

KOKPİT İÇERİSİNDE NASIL BESLENMELİYİM ?
Sağlık, sadece fiziksel verilerin iyi olması değil aynı zamanda ruhsal ve bedensel bir iyilik halidir. Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu bu tanıma mesleki faktörler de eklendiğinde ne kadar uyabiliyoruz?
Özellikle kokpit gibi kısıtlı alanda saatlerini geçiren pilotlar için beslenmeye dikkat etmek ilerde oluşabilecek hastalıkları önleme açısından çok önemlidir.

En büyük risklerden biri kan lipid değerlerinin yükselmesidir. Bir çok hastalığın temelini oluşturan kan lipidleri için de beslenme ve egzersiz en büyük önleyici faktördür.

Büyük konsantrasyon gerektiren bu meslekte fiziksel ve zihinsel performans kaybı yaşamamak adına kan şekerini hızlı yükseltip, hızlı düşürebilecek gıdalar hem uçuş öncesi hem de uçuş esnasında tüketilmemelidir. Uzun süreli açlıklar veya çok sık atıştırma yapmak kan şekerini kötü yönde etkileyecek ve uyku hali, dikkat dağınıklığı, sinirlilik haline sebep olacaktır. İdeal yeme düzeni yaklaşık 2-3 saat aralıklı olarak bir ana bir ara öğün şeklinde beslenme planıdır.

Baklagil grubu besinler yerdeyken dahi gaz problemi yaşatabilirken düşük kabin basıncında bağırsak ve mide gazlarının genleşmesinden dolayı uçuşlarda sıkıntı verebilmektedir. Hem idrar söktürücü hem de bağırsak hareketlerini hızlandıran kafeinli içeceklerin ayrıca fazla tüketiminin sinirlilik ve kalp ritmini hızlandırdığı unutulmamalıdır.

Uçuş sırasında kabin ortamının nem oranının düşük olması ter ile su kaybının miktarını arttıracağından uçuş ekibinin bol bol su/sıvı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Uçuş esnasında saat başına 0,25 lt olacak şekilde aralıklı şekilde su tüketimi dikkat dağınıklığı gibi durumları ortadan kaldırmak açısından en yararlısı olacaktır.

Uzun uçuşlardan (ER) sonra oluşan yorgunluğu ve farklı gıdaların tüketiminden doğabilecek sindirim problemlerini gidermek için lif tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı gün içindeki farklı hava koşulları hatta iklim farklılıklarında yapılan uçuşlar, farklı saat dilimleri, uykusuzluk, yetersiz ve dengesiz beslenme bağışıklığı düşüren faktörlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin sadece uçuş öncesi değil düzenli olarak tüketilmesi yararlı olacaktır. En önemli bağışıklık destekleyicisi C vitaminini günlük almaya özen gösterilmelidir.

İyilik halinin sağlanabilmesinin ruhsal/psikolojik tarafı da beslenme ilkeleriyle bütünleşmektedir. Yemek yemek sadece günlük enerji ihtiyacının karşılanması olarak görülmemeli aynı zamanda göze ve damak tadınıza hitap edicek besinler tüketilmelidir. “Mindful eating” yani bilinçli/dikkatli yemek yeme kavramı ile yenilen yemeğin tadını almak, çiğneme ve yutmayı deneyimlemek kokpitteki çalışma ortamı için lüks olarak görülse dahi porsiyon kontrolü ve iştah dengelemek açısından uygulanabilir.

Kısa kısa ne yemeliyiz ?

  • kan şekerinizi hızlıca yükseltip düşürecek glisemik indeksi yüksek olan işlenmiş gıdalar (beyaz un ile hazırlanmış hamur işleri, pirinç, makarna, yüksek eklenti şeker içeren tatlılar vb) yerine kompleks karbonhidrat içeren, liften zengin gıdalar (taze meyve/sebze, tam tahıllı ürünler vb) tüketilmeli.
  • Uzun süre açlıklardan sonra iştah kontrolünü sağlamak için ara öğünler atlanmamalı. Özellikle 4 saatten uzun sürecek öğün aralarında kuruyemiş-meyve veya süt/sütlü kahve-meyve ikilileri kan şekeri regülasyonunu sağlamakta yararlı olacaktır.
  • Günlük sıvı tüketimini arttırmak için tüketilen sıvılar şeker eklentili ve gazlı olmamalıdır. Doğal maden suyu, limon-tarçın-elma-nane ile tatlandırılmış sular, meşrubatların yerine tercih edilmelidir. Sıvı yerine tüketilen çay-kahve gibi kafeinli içeceklerin diüretik (idrar söktürücü) etkisi göz önüne alınmalı ve her bardak başına ekstradan bir bardak su tüketilmelidir.
  • Bağışıklığınızı güçlendirecek antioksidan yönünden zengin besinleri günlük diyetinizde bulundurun. Red/blue berry, koyu yeşil yapraklı sebze, mor meyveler, sumak, zerdeçal, kefir, ev yapımı yogurt antioksidan ve probiyotikten zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacını karşılaması açısından mevsimine göre kivi veya böğürtlen, limon, portakal gibi meyvelerden tüketmeye çalışın.
  • Uzun yatıların yapılacağı uçuşlar için gidilecek olan ülkenin yemek kültürü ve kalınacak yerin koşulları göz önüne alınarak hazırlıklı gidilmelidir. Bilmediğiniz ve daha önce deneyimlemediğiniz hiç bir besin yatılarda tüketilmemelidir. Eklenti şeker ve katkı maddesi bulunmayan kurumeyveli-kuruyemişli barlar, şekersiz müsliler taşınabilecek en pratik seçeneklerdir.
  • Uçuş öncesi ve uçuş sırasında gaz yapabilecek baklagillerden (nohut, barbunya, fasulye) ve lahanagillerden (karnabahar, lahana, brokoli) uzak durulmalıdır. Bu süreçte enerji sağlayacak doğru karbonhidrat kaynakları, uçuş sonrasında ise protein tüketimi toparlanma/dinlenme sürecinize yardımcı olacaktır.
  • Sağlıklı beslenme ve kilo denetiminizi sağlamak için doğru kaynaklardan yeteri kadar kalori almak gereklidir. Kişisel olarak değişebilecek faktörler (yaş, boy, kilo, cinsiyet, fiziksel aktivite) göz önüne alınarak günlük kalori ihtiyacınız belirlenebilir. Bunun için beslenme uzmanı veya diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Dyt. Havva Nur Yaman, NLP-Practitioner

İlginizi Çekebilir

assertiveness

HAVACILIKTA KENDİNE GÜVEN (ASSERTTIVENESS) – GİRİŞKENLİK

HAVACILIKTA KENDİNE GÜVEN VEYA Girişkenlik; en basit tanımlama ile ihtiyaç duyulduğunda bir konu hakkında fikrini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir