Anasayfa / Genel / Helikopterler ve Yüksek Gerilim Hatları

Helikopterler ve Yüksek Gerilim Hatları

Hava Araçları için Yüksek Gerilim Hatlarını ikaz eden sistemler var mı?

Helikopterlerin arama kurtarma, keşif gözetleme, ambulans operasyonlarının yanı sıra tüm kalkış ve inişler sırasında veya askeri hava araçlarının taktik alçak uçuşları esnasında, özellikle yüksek gerilim hatlarını, telefon hatlarını, direkleri, teleferikler gibi kablolu asansörleri ve diğer yüksek, dar yapılar gibi tehlikeli engelleri, özellikle de gece veya olumsuz hava koşullarında veya düşük görüş koşullarında tespit etmek zordur.

1973-1995 yılları arasında ABD’de elektrik hatlarıyla 462 helikopter çarpışması meydana gelmiş ve 86 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanmıştır.

NH90 Foto3MilOWS

Bu kazalardan yola çıkarak, pilotların gözleri için güvenli lazer tarayıcıları kullanan “engel uyarı sistemleri” 1990’lı yılların başında ABD’de geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bununla birlikte, test pilotları önerilen engel uyarı ekranını güvenilmez bulmuş ve kaska monte edilmiş ekranda doğrudan engelleri görselleştirmeyi önermişlerdir.

Foto4MilOWS.

 

Bu, sistem üreticilerinin o sırada uygulanması mümkün olmayan gelişmiş engel sınıflandırma ve segmentasyon algoritmalarını gerektiriyordu. Bu nedenle Alman savunma bakanlığı, 1995 yılında, EADS/Dornier firmasının ulaştırma helikopteri NH90 için uygun bir engel uyarı sisteminin geliştirilmesini desteklemek üzere özel bir “Optronic Enstitüsünü” görevlendirdi.

entfernungsbild leitungen punktwolke
3B data ile engel algılama: Menzil içindeki görüntüler bölümlere ayrılmış ve sınıflandırılmıştır; Yanlış alarmlar elimine edilir; Elektrik hatları tanınır ve görselleştirilir.

Gerçek zamanlı arazi yüzey bölümlemesi için algoritmalar, nesne şekil sınıflandırması ve direklerin, tellerin ve yüksek gerilim hatlarının tanınması bahsi geçen enstitüde geliştirildi. Engellerin sembolik görüntülerinin pilot kaskındaki ekrana yansıtılması engelleri görerek uçmayı kolaylaştırdı.

Yazılım ve engel uyarı sistemi, EADS/Dornier’in test hava aracına uygulanmış ve 1998 yılında başarılı bir şekilde uçuş testine tabi tutulmuştur. 2007 yılına kadar EADS/Dornier ile devam eden işbirliği sonucunda, engelleri bulma olasılığı saatte 1’in altında yanlış alarm oranı ile %99.5’e yükseltilmiştir. Halen EADS / Cassidian / Airbus D & S tarafından üretilen MilOWS ve SferiSense / HELLAS ürünleri askeri ve askeri olmayan helikopterlerde (polis, kurtarma hizmetleri, sınır kontrolü) kullanılmaktadır.

 

Kaynak ve Yayınlar:

https://www.iosb.fraunhofer.de/servlet/is/20849/
Dr. rer. nat. Marcus Hebel (Object Recognition)
Bers, K., Schulz, K. R., Armbruster, W., 2005. Laser radar system for obstacle avoidance. Proceedings of SPIE 5958, Lasers and Applications, 59581J. [DOI: 10.1117/12.626082] Armbruster, W., Bers, K.-H., 1998. Three-dimensional obstacle classification in laser range data. Proceedings of SPIE 3436, Infrared Technology and Applications XXIV, 475. [DOI: 10.1117/12.328046]

İlginizi Çekebilir

assertiveness

HAVACILIKTA KENDİNE GÜVEN (ASSERTTIVENESS) – GİRİŞKENLİK

HAVACILIKTA KENDİNE GÜVEN VEYA Girişkenlik; en basit tanımlama ile ihtiyaç duyulduğunda bir konu hakkında fikrini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir