Anasayfa / Merak Edilenler / Kabin Memuru Kimdir?

Kabin Memuru Kimdir?

Uçuş görevinin icrasında, bağlı bulunduğu havayolunun kalite ve uçuş emniyeti standartlarına uygun olan çalışma talimatları doğrultusunda, ulusal ve uluslararası sivil havacılık talepleri ile uçuş emniyet tedbirlerini yerine getirerek; yolcu emniyeti, güvenliği ve konforunu sağlamakla yükümlü olan nitelikli kişidir.

İlk kabin memurları:
1922’de Britain’s Daimler Airways’in kabin içi hizmet sağlayan ilk erkek kabin memurları “steward” olarak adlandırılır. 1930’da Boeing Air Transport’un ilk bayan kabin memurları “stewardess” olarak adlandırılır.
Boeing Air Transport’un sahibi Steve Stimpson, Ellen Churc başhostes olmak üzere yedi arkadaşını havayolu şirketini temsil etmek üzere işe alır. Yolcu memnuniyetini sağlamak üzere mesleklerinin yanısıra uçuş eğitimi alan hemşireler “Original 8” olarak bilinirler.

Çalışma Ortamı ve Koşulları:
Kabin memuru, görevini havalimanında ve uçak kabini içerisinde icra eder. Çalışma ortamı, gürültülü, basınç değişiklikleri gösteren, sarsıntılı, kapalı ve dardır. Servis için kullanılan çelik trolley ve ünitelerin ağırlıkları içlerine konan malzemenin içeriğine göre değişir. Uçak kabin memurluğu, personel ve yolcu yönüyle her operasyon sürecinde farklılık arzeden, insanlarla etkileşim halinde olmayı gerektiren bir iş konudur. Bu mesleği icra eden kişiler, çalışma koşullarından kaynaklı strese bağlı rahatsızlıklar ile uçuş ortamından kaynaklanabilen fizyolojik ve psikolojik etkilere maruz kalabilirler. Kabin memurunun çalışma saatleri çok değişik olup; gece, gündüz ve hafta sonu görev yapabildikleri gibi, tatil günlerinde de çalışmak söz konusudur. Kabin memuru uçuş planı ve görevinin uzunluğu, aylık uçuş ve mesai saatleri uluslararası ve ulusal sivil havacılık otoritelerinin yazılı talimatlarına uygun şekilde düzenlenmektedir. Havalimanında nöbet görevi veya ev nöbeti icra edebilir, stand-by ekip olarak herhangi bir uçuşa gidebilir. Yatı görevleri nedeniyle mevsim şartlarına göre bulunduğu şehir ve mevsim normallerinin dışında aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulunması gerekebilir.

 

Kabin Memuru Gereklilikleri:
En az 18 yaşını doldurmuş ve çalışacağı havayolu firmasının belirleyeceği yaş aralıklarında olmak.
Fiziki şartlar yönüyle bayanlar için 160-180 cm arası boya sahip olmak, baylar için ise 170-190 cm arası boya sahip olmak ve boyu le kilosu arasında uygun fark bulunmak.
Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumunun uçuşa müsait olduğunu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği tam teşekküllü hastane raporu ile belgelemek.
En az lise mezunu olmak.
İyi derecede İngilizce bilmek.

Kabin Memuru Eğitimi:
Kabin memurluğu eğitimi üniversitelerden, meslek yüksekokullarından veya özel kurslardan alınabilir ancak kabin memuru olmak, uçulacak havayollarının kriterlerine uygunluk sağlamak ve personel olarak istihdam edilmek üzere seçilmek sureti ile olur. Temel egitimi başarı ile tamamlayan kabin memuru SHGM tarafından verilmiş ve onaylanmış geçerli bir kabin memuru sertifikasına sahip olur. Daha sonra şirket tarafından alıştırma uçuşlarına gönderilen kabin memurları, alıştırma uçuşlarını yaptıktan sonra sertifika sahibi oldukları en fazla 3 uçak tipinde uçmaya başlarlar.

Kabin memuru ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin yönetmeliklerini gözetmekle yükümlüdür. Ayrıca mesleğin icrası için her sene bir kez yenileme eğitimlerini havayolunun uygun gördüğü periyodik eğitimleri tamamlaması ve geçer not alması gerekmektedir.

Kabin Memuru Bilgi ve Becerileri:
Acil durumda uçaktan yolcuyu tahliye etme becerisi.
Ekip kaynak yönetimi ( CRM) becerisi.
İkram, servis ve sunum becerisi.
İlk yardim ve acil müdahale bilgisi.
Mesleki gelişimi ile ilgili yenilikleri takip etmek ve gerekli eğitimleri almak.
Mesleki prosedür ve talimatlar bilgisi.
Orta düzey mesleki yabancı dil bilgisi.
Problem çözebilme yeteneği.
Saat farklılıklarına ve değişken iklim koşullarına dayanıklılık becerisi.
Suda ve karada hayatta kalma becerisi.
Tehlikeli maddeler bilgisi.
Yangınlar mücadele ve dumandan korunma becerisi.
Yolcu ilişkileri ve yönetimi becerisi.
Zamanı yönetebilme becerisi.
Zor durum ve zor yolcu ile başa çıkma becerisi.

Kabin Memuru Tutum ve Davranışları:
Davranışlarda uygun beden dili, zarafet, kibarlık ve güleryüz.
Dikkatli ve soğukkanlı davranabilmek ve inisiyatif alabilmek.
Ekip ruhu ve yardımseverlik.
Gelişime ve yeniliklere açıklık.
Mesleki disiplin ve aidiyet duygusu.
Müşteri memnuniyeti ve kürüm kültürü odaklı çalışmak.
Uzun süreli mesaiye dayanıklılık ve stresi yönetebilme.
Zaman yönetimi.
Zamanında ve doğru bilgi paylaşımı.

Kabin Memuru Görev ve Sorumlulukları:
Eğitimlere ve tatbikatlara katılır .
Gerekli dokümanları hazır bulundurur; Şirket tanıtma kartı, Apron kartı, landing kartı, kabin memuru sertifikası, gerekirse aşı kartı, pasaport, vb.
İlgili uçak tipine ait dokümanları hazır bulundurur; check-list, anons kitabı. Bunun yanı sıra; kol saati, el feneri, ayakkabı boyası, ekmek ve buz maşası, dikiş kutusu, makyaj çantası gibi taşınması gerekli malzemeleri yanında taşır ve kontrol anında göstermekte sorumludur.
Gidilen meydana ait hazırlık yaparak, hat bazı bilgilendirme gibi hazırlanmış sistemlerden, varsa özel bilgileri hazır bulundurur.
Uçuş öncesi istirahat kurallarını uygular.
Havalimanına gidiş gelişlerde üniforma talimatlarını uygular.
Uçuşun imza saatinden en az 1-2 saat önce yola çıkar ve hava alanında göreve geldiğini otomatik olarak ya da ekip tahsisle görüşerek onaylatır.
Seferi gerçekleştireceği ekiple tanışın.
Uçuş yapacağı uçağı sistemden takip ederek, park yerini, kuyruk adını ve uçağın hazır olup olmadıgını kontrol eder.
Ekip brifingine katılır .
Uçağa geçildiğinde kabin emniyet hazırlığını yapar.
Uçuş öncesi kabin konforuna yönelik hazırlıkları yapar.
Uçuş öncesi kabin güvenlik hazırlığını yapar.
Uçak kapısında ve kabinde yolcu karşılar.
Yolcu yerleşimini saglar.
Özel ilgiye ihtiyacı olan yolculara yardimci olur ( bebekli, çocuklu, yaşlı, hasta, tekerlekli sandalyeli …)
Uçağın kapısını kapatır.
Kalkış öncesi uçuş Emniyeti’ni sağlamak amacı ile kabini ve yolcuyu hazırlar.
Uçuş süresince kabini gözlem altında tutar ve emniyet, güvenlik tedbirlerini sağlar.
Uçuş konforunu sağlamak için, servis konusunda almış olduğu eğitimler ve bilgiler doğrultusunda yolcu beklentilerini karşılayarak yiyecek- içecek servisi yapar.
Seyahat sırasında tuvaletlerin kontrolundan ve bakımından sorumludur.
İnilecek meydana alcalmadan önce kabin ve ekip hazırlıklarını tamamlar.
Yolcuyu uğurlar.
Debrifinge katılır .
Yayınlanan revizyonları takip eder.
İşbaşında yaşanan önemli olayları uüstlerine yazılı ya da sözlü rapor eder.

Sonuç olarak kabin memurluğu heyecan verici bir meslek olup pek çok yere seyahat etme imkanı sağlar ve zor yanları olmasına rağmen, avantajlarından dolayı pek çok kişi için gerçekten yapılmaya değer bir meslektir. Bugün dünyada 300.000’in üzerinde kabin memuru uçaklarda yolcu emniyetini, güvenliğini, sağlığını ve memnuniyetini sağlamak üzere çalışmaktadır. Böylece yolcular da güven içinde huzurla uçuş yapmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir

kokpit

UÇUŞ HAYATINIZI ETKİLİ YÖNETMENİN 7 YOLU

Yeni teknolojilerin baş döndüren yükselişi ve uçuş hayatının artan talepleriyle birlikte pilotlar eskisine kıyasla çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir