Anasayfa / Uçuş / Temel Bilgiler / Uçakla Kalkış Yapmak

Uçakla Kalkış Yapmak

KALKIŞ: Uçağı belli bir süratle ve emniyetle yerden havaya intikal ettirme işine kalkış denir.
Uçağı yerden havaya belirli bir durum ve süratle intikal ettirmek ve tırmanış bacağındaki maniaları emniyetli bir şekilde aşmak için öğretilir. Bu intikalin istenilen en uygun bir durumda yapılması esastır. Bu nedenle muhtelif durumlara göre değişik şekillerde yapılır.
NORMAL KALKIŞ :
(1) Normal kalkış hazırlığını yap, “inişte uçak yok, kalkış sıram bir, pist kalkışa serbest” dedikten sonra piste girmeden önce kuleden piste giriş müsaadesi al, pisti tam kullanacak şekilde piste gir ve ortala.
(2) Burun tekerleğinin düz olması için 1-2 boy istikamette hareket et ve tam pist orta hattında dur. Adedi devir 1000 RPM.
(3) Pist istikametinde yakından uzağa doğru ve ufukta bir nirengi seç, saate bak ve son kez rüzgarı kontrol et.
(4) Lövye nötr pozisyonda gazı yavaş ve tam olarak aç ve sıkıştırma bileziği ile kilitle. Müzdeviceyi direk- siyonlarla karşıla (Sağ direksiyonu tok tut). Motor saatlerinin yeşil limitlerde olduğunu kontrol et ve yüksek sesle söyle.
(5) Uçak bir iki boy hareket ettikten sonra lövyeyi süratin artışı ile koordineli olarak yavaşça ileri tazyik et ve orada tut . Lövyenin bu ileri tazyiki gazın açılması ile beraber uçağın burnunun yukarı kalkmasını ve böylece yerden büyük hücum açısıyla kesilmesini önler.
(6) Süratin artmasıyla beraber kumandalar üzerindeki tazyikler azalır ve kumandalar hassaslaşır. Çünkü sürat arttıkça kanatların temin ettiği kaldırıcı kuvvet uçağın ağırlığına eşit olmaya başlar. Bu başlangıç noktasında lövye hafifler. Bu arada lövyenin hafifleme ve geri gelmesine lövyeyi geri tazyik ile yardım et. Direksiyonlar ise hassaslaşmıştır ve uçağı istikamette tutacak şekilde verilir ve değiştirilmez, sık sık gereksiz oynamalar yapılmaz. Rule esnasında sürat saatine bakılmaz.
(7) Kanatlardaki kaldırma kuvveti uçak ağırlığı ile eşitlenince uçak rulede zıplama hareketleri gösterir , işte bu an uçağı yerden kesme anıdır. Bunun için lövyeyi yeterli kaldırıcı kuvvet temin etmek ve hücum açısını çoğaltmak amacı ile hafifçe geriye çekmek lazımdır.
(8) Yerden kesildikten sonra hücum açısını biraz küçülterek bir müddet yere paralel uçulur. Bu emniyetli tırmanış süratini temin etmek içindir. Buna kalkış palyesi denir.
(9) Tırmanış süratini tesis edince (80 mph) tırmanışa geç fletner ayarı yap.
(10) Frenlere bas, tekerlerin dönüşünü durdur, istikamet kontrolü yap. Sürat ; flaplı :85mph., flapsız :95 mph. olmalıdır.
(11) Rejim ayarlarını yap :
Manifold……….: yeşil sonu (kırıcı gaz alınır)
Hatve…………..: 2500 RPM
Benzin akışı….: yeşil sonu.
(12) 300 feet aldıktan sonra flapları bırak. Başın düşmesini önlemek için lövyeyi geriye tok tut. Fletner ayarı yap.

İlginizi Çekebilir

IMG_2423

Uzun uçuşlarda nasıl beslenmeliyiz ?

KOKPİT İÇERİSİNDE NASIL BESLENMELİYİM ? Sağlık, sadece fiziksel verilerin iyi olması değil aynı zamanda ruhsal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir