Anasayfa / Uçuş / Uçuş için yedek meydan seçilmesine neden gerek vardır?

Uçuş için yedek meydan seçilmesine neden gerek vardır?

Holding-Pattern-bug-out-times1

Kalkıştan hemen sonra tekrar inmeyi gerektirecek bir durum halinde, kalkış yapılan meydana herhangi bir sebepten dolayı iniş yapılamama olasılığına karşı, kalkış yedek meydanı belirlenir. İnmeyi gerektirecek durum uçuş sırasında meydana geldiği takdirde de yol boyu yedek meydanlar belirlenir. Gidiş meydanına yaklaşınca inilecek meydana bir sebeple inilememesi olasılığına karşı da varış yedek meydanları seçilir.

Yedek meydanlar seçilirken öncelikle; hava durumu ve pist koşulları, mümkünse varış meydanına ulaşım açısından yakın olması, yakıt, ikram, temizlik, teknik destek hususları, ihtiyaca göre gümrüklü bir havalimanı olması konuları değerlendirilir.

Seçilen yedek meydanlara gidebilecek ekstra yakıt da uçağa ikmal edilir.
İnişi gerektirecek olası sebepler; uçak arızası, hasta yolcu, hava durumundaki ani olumsuz gelişmeler gibi birçok sebep olabilir.

Varış meydanına inişin yapılamaması ise kötü hava koşullarından tutun pistin bir kaza nedeni ile kapatılmasına kadar birçok durumda olabilir.

Kaptanınız size bir başka meydana ineceğinizi anons ettiğinde, tüm bu faktörleri düşünmüş en iyi hareket tarzını şirket operasyon merkezi ile koordine etmiş demektir. Bu durumda zaman kaybı konusu dışında emniyet açısından endişe etmek için herhangi bir sebep yoktur.
Genel olarak gidiş meydanı haricinde başka bir meydana inildiğinde ya tekrar yakıt alınıp gerekli bakım-onarım yapıldıktan sonra ya da varış meydanındaki hava durumu iyileşince sefer tekrar yolcu ile  asıl varış meydanına yapılır.

Arızanın giderilememesi, hava durumunun düzelmemesi veya inişi gerektiren sorunun halledilememesi durumunda ise yolcular bir otele yerleştirilir. Yolcuların en uygun zamanda uygun bir vasıta ile varış meydanına intikali için gerekli koordinasyon yapılır.

Tüm bu süreç havacılığın doğasından kaynaklanmaktadır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, öngörülemeyen ani hava değişiklikleri, teknik arıza, hastalıklar, operasyonel aksaklıklar her zaman olabilecektir.

İlginizi Çekebilir

kokpit

UÇUŞ HAYATINIZI ETKİLİ YÖNETMENİN 7 YOLU

Yeni teknolojilerin baş döndüren yükselişi ve uçuş hayatının artan talepleriyle birlikte pilotlar eskisine kıyasla çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir