Anasayfa / Fotoğraf / Bir Uçuşun Anatomisi

Bir Uçuşun Anatomisi

Hava yolu şirketleri uçaklarını zorunlu bakım işlemleri haricinde yerde tutmaz. Uçaklar devamlı olarak bir seferden gelip bir başka sefere giderler. Genelde bir şehre yapılan seferin kısa bir süre sonra yapılacak dönüş seferini de aynı uçak yapar. Ya da ana üssüne dönen uçağı çoğu zaman yaklaşık bir saat veya daha kısa süre içinde yeni bir sefer beklemektedir. Bir uçağın yeni bir sefer için hazırlanıp tekrar havalanmasına kadar geçen süreye “geri çevirme” diyoruz. Peki, bu süre ne kadardır ve bu süre içinde neler yapılır? Uçuşun zamanında yapılabilmesi için tüm personel nasıl çalışır?

Uçak park yerine ulaştıktan sonra yeni bir kalkış için yaklaşık 1 saati bazen 35-40 dakikası vardır. Pilotlar motorları susturup uçağın emniyetle yolcularını indirebilmesi için gerekli kontrol listelerini yaparlar. Kabin memurları acil tahliye durumları için çıkış kapılarında hazır bulunan kaydırakları iptal ederek kapıların emniyetle açılabilmesini sağlarlar. Aynı anda kurallar ve şirket prosedürleri gereği yapılması gereken yolcu anonsları da bitirilmelidir.
Bu arada görevliler bagajları uçaktan indirmeye başlamıştır. Uçağın arkasına yanaşan bir araç uçaktaki atık suyu çekmeye başlamış, bir başka araç ise temiz su yüklemek için sıra beklemektedir. Teknisyenler de uçağın kontrolüne başlarlar.
Yolcular uçağı terk edince yakıt ikmali başlar ve kabin memurları unutulan veya bırakılan bir nesne olup olmadığını kontrol ederler. Bulunan herhangi bir nesneye dokunulmadan uçak güvenlik personeline haber verilir ve nesne uzman personel tarafından uçaktan alınır. Kabin emniyetliyse içeriye temizlik ekibi girer ve uçağı yeniden yolcu alınabilir hale getirirler.
Temizlik ekibi çıktıktan sonra kabin ekibi bir güvenlik kontrolü daha yapar. Bu arada pilotlar yeni uçuş için uçuş planı ve evraklarını alıp uçağın sistemlerini buna göre ayarlar, harici kontrolü yapıp kokpitte yerlerine geçerler.
Yolcular indikten sonra başlayan yakıt ikmali bitmiştir ve su ve ikramlar tekrar uçağa yüklenir. Her şey hazır olduğunda sorumlu kaptan pilot uçağın hazır olduğunu rapor eder ve yolcu alımı için onay ister. Kaptanın ve harekat koordinatörünün onayı ile yolcu alımı başlar. Bütün bu hazırlık ve kontrollerden sonra güvenli bir sefer daha başlamak üzeredir.
ZAMAN AZ
Havacılık sektöründe genelde hep az zamanda çok iş yapılır. Yüzlerce yolcunun biletleme ve check-in işlemleri, bagaj teslimi, arama ve güvenlik geçişleri gibi uçuş öncesi işlemler için de yeterince zamana ihtiyaç duyulur.

KALKIŞTAN ÖNCE
Harekât koordinatörü, yer teçhizatı görevlileri uçak kapılarını kapatıp motorları çalıştırana kadar uçağa eşlik eder. Uçak kalkış için piste doğru taksi yaparken (uçağın yerdeki hareketi) en son uçak pilotları ve hava trafik kontrolörleri (kule vs) baş başa kalır.

İlginizi Çekebilir

IMG_0229

PİLOTLARA AKADEMİK OLMAYAN SAMİMİ TAVSİYELER

Özgüvenin kibre dönüşmesine izin vermeyin! İster yeni bir öğrenci pilot olun, ister binlerce saatlik bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir