Anasayfa / Hava Trafiği / ICAO’nun Temel Hava Seyrüsefer Politikası İlkeleri

ICAO’nun Temel Hava Seyrüsefer Politikası İlkeleri

ICAO’nun 10 Temel Hava Seyrüsefer Politikası İlkeleri

caasd_whatwedo_aviation_safety_0

1. ICAO’nun Stratejik Hedefleri ve Temel Performans Alanlarının uygulanmasına bağlılık.

ICAO Bölgesel ve Devlet Hava Seyrüsefer Planlaması, ICAO’nun Stratejik Hedefleri ve 11 ICAO Temel Performans Alanı’nın her birini kapsar.

2. Havacılık güvenliği en yüksek önceliktir.

Hava Seyrüsefer planlamasında ve kendi Hava Seyrüsefer Planlarını oluştururken ve güncelleştirirken, ICAO Bölgeleri ve Devletleri, Küresel Havacılık Güvenliği Planında (GASP) belirtilen emniyet önceliklerine dikkat edecektir.

3. Hava seyrüsefer planlamasına kademeli yaklaşım

ICAO’nın Küresel Havacılık Güvenliği Planı ve Küresel Hava Seyrüsefer Planı, ICAO Bölgesel ve bireysel Devlet Hava Seyrüsefer Planlarının gelişimini yönlendirir ve bunları uyumlu hale getirir.

Bölgesel Planlama ve Uygulama Grubları (PIRGs) tarafından geliştirilen ICAO Bölgesel Hava Seyrüsefer Planları, aynı zamanda, Devlet Hava Seyrüsefer Planlarının bireysel gelişimine rehberlik edecek ve uyumlaştıracaktır.

Bölgesel Hava Seyrüsefer Planlarını geliştirirken, PIRG’ler kendi bölgelerindeki ve bölgeler arası sorunları da ele almalıdır.

4. Global Air Traffic Management Operational Concept (GATMOC)

ICAO onaylı Global Air Traf c Yönetim Operasyonel Kavramı (Doc 9854) ve diğerlerinin yanı sıra Hava Trafik Yönetim Sistem Gereksinimleri El Kitabı (DOC 9882) ve Hava Seyrüsefer Sisteminin Küresel Performansı El Kitabı (Dok 9883) de içeren tamamlayıcı kılavuzları, Küresel hava seyrüsefer ve hava trafik yönetim sistemleri için sağlam ve küresel bir kavramsal temel oluşturmak üzere evrimlerine devam edecektir.

5. Global hava seyrüsefer öncelikleri

ICAO, bu planda tanımlanan küresel hava seyrüsefer öncelikleri doğrultusunda hükümler geliştirir ve malzeme ile destekleyecek ve eğitim sağlayacaktır.

6. Bölgesel ve Devlet hava seyrüsefer öncelikleri

ICAO Bölgeleri, alt bölgeler ve bireysel Devletler, PIRG’ler aracılığıyla, Küresel Hava Seyrüsefer Öncelikleri doğrultusunda kendi ihtiyaçlarını ve koşullarını karşılamak için kendi Hava Seyrüsefer öncelikleri belirlemelidir.

7. Havacılık Sistem Bloğu Yükseltmeleri (ASBU’lar), Modüller ve Yol Haritaları

ASBU’lar, Modüller ve Yol Haritaları, GANP’ye önemli bir bağ oluşturur ve materyalleri yeniden oluşturmaya ve güncellenmeye ve materyalleri ve eğitimi destekleyen ilgili hükümlerin geliştirilmesine yönelik daha fazla çalışma yapılırken evrimleşmeye devam edeceğini belirtti.

8. ASBU Blok ve Modüllerinin Kullanımı

GANP global bir perspektife sahip olmakla birlikte, tüm ASBU Modüllerinin dünyaya uygulanması amaçlanmamıştır.

ASBU Blokları ve Modülleri bölgelere, alt bölgelere veya Devletlere göre adapte edildiğinde, hava trafiği yönetiminin küresel birlikte işlerliğine ve uyumlulaştırılmasına yönelik spesifik ASBU gerekliliklerine yakın olarak takip edilmelidir.

Bazı ASBU Modüllerinin küresel düzeyde zorunlu olması ve dolayısıyla ICAO’nın zorunlu uygulama tarihlerinin konusunun (asgari yolu) tabi olacağı beklenmektedir.

9. Maliyet-fayda ve mali konular

ASBU’larda belirtilenler de dahil olmak üzere hava seyrüsefer önlemlerinin uygulanması, ICAO Bölgeleri, alt bölgeler, Devletler ve havacılık camiası tarafından önemli miktarda sınırlı kaynak yatırımı yapılmasını gerektirebilir.

ICAO Bölgeleri, alt bölgeler ve Devletler, farklı Blok ve Modüllerin kabulünü düşünürken, kendi bölgelerinde veya Devlette uygulama vakalarını belirlemek için maliyet fayda analizleri yapmalıdır.

Maliyet fayda analizi ile ilgili yeni rehberlik materyalleri, GANP’nin uygulanmasında Devletlere yardımcı olacaktır.

10. Hava seyrüsefer planlamasının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi

ICAO GANP’yi her üç yılda bir gözden geçirmeli ve gerektiğinde tüm ilgili Hava Seyrüsefer Planlama belgeleri, kurulmuş ve şeffaf bir süreçle gözden geçirmelidir.

GANP ekleri, Hava Navigasyon Komisyonu tarafından her yıl doğru ve güncel kalmasını sağlamak için analiz edilmelidir.

ICAO Bölgelerinin ve Devletlerinin, kendi bölgesel ve Devlet hava seyrüsefer planlarında öne sürülen öncelikler karşısındaki ilerlemesi ve etkinliği, tutarlı bir raporlama formatı kullanarak yıllık olarak ICAO’ya bildirilmelidir. Bu, bölgelerin ve Devletlerin önceliklerini gerçek performansı yansıtacak ve gelişmekte olan hava navigasyon konularına göre ayarlamalarında yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

IMG_0229

PİLOTLARA AKADEMİK OLMAYAN SAMİMİ TAVSİYELER

Özgüvenin kibre dönüşmesine izin vermeyin! İster yeni bir öğrenci pilot olun, ister binlerce saatlik bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir