Anasayfa / Dünya'dan / NAT DOC 007 Hakkında

NAT DOC 007 Hakkında

NAT DOC 007:

Bu belge, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) himayesinde kurulan Kuzey Atlantik bölgesel planlama organı “Kuzey Atlantik (NAT) Sistem Planlama Grubu (SPG)” onayı ve adına hazırlanmıştır;. Bu Grup gerekli operasyonel prosedürleri geliştirmek; gerekli hizmet ve tesisleri belirlemek; ve NAT bölgesini kullanılan uçak ve operatör onay standartlarını tanımlamakla sorumludur.

NAT SPG’nin işlevleri ve çalışma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi, NAT Bölgesel Güvenlik Politikası Beyanı ile birlikte, Avrupa ve Kuzey Atlantik (EUR / NAT) Ofisinde bulunan NAT SPG El Kitabında (NAT DOC 001) bulunmaktadır. El kitabı, ICAO web sitesinde (www.icao.int/EURNAT/) genel sayfalarında mevcuttur.

Bu belge, sadece rehberlik amaçlıdır. Kuzey Atlantik hava taşıtı operasyonları ile ilgili düzenleyici materyal ilgili ICAO Eklerinde, PANS / ATM (Doküman.4444), Bölgesel Ek Prosedürlerde (Doküman.7030), Devlet AIP’lerinde ve mevcut NOTAM’larda bulunan ve içerdiği materyalle birlikte okunmalıdır.

Avrupa ile Kuzey Amerika’yı birbirine bağlayan Kuzey Atlantik’in hava sahası dünyadaki en işlek okyanus hava sahasıdır. 2017’de yaklaşık 730.000 uçuş Kuzey Atlantik’i geçti (kaynak: NAT SPG / 54 – WP / 08 – NAT EFFG / 33 VE NAT EFFG / 34 ÇIKIŞLARI). Kuzey Atlantik’te çoğunlukla, Doğrudan Kontrol Pilot İletişimi (DCPC) ve ATS Gözetimi mevcut değildir. Yine de uçak ayırma güvencesi ve dolayısıyla güvenlik, en yüksek yatay ve dikey seyrüsefer performansı/doğruluğu ve işletme disiplini standartları talep edilerek sağlanır.

Kuzey Atlantik uçuşlarının büyük çoğunluğu FL290 – FL410 uçuş seviyeleri bandında ticari jet taşıma uçakları tarafından yapılmaktadır. Yeterli hava sahası kapasitesini sağlamak ve güvenli dikey ayırmalar sağlamak için, ICAO NAT bölgesinde azaltılmış Dikey Ayırma Minima (RVSM) uygulanır.

Bu arada, NAT geçiş-katetiş yollarının çoğunu içeren NAT hava sahasının büyük bir kısmı, FL 285 ve 420 dahil olmak üzere NAT Yüksek Seviye Hava Sahası (NAT HLA) olarak belirlenmiştir. Bu hava sahası içerisinde, Uçağın Tescil Devleti veya İşletmecinin Devleti tarafından resmi bir onay süreci, uçağın tanımlanmış NAT HLA Standartlarını sağlamasını ve uygun uçuş ekibi prosedürleri ve eğitiminin benimsenmesini sağlar. NAT HLA’nın yanal boyutları aşağıdaki Kontrol Alanlarını (CTA) içerir:

REYKJAVIK, SHANWICK (SOTA & BOTA hariç), GANDER, SANTA MARIA OCEANIC, BODO OCEANIC ve NEW YORK OCEANIC DOĞU kısmı.

Bu bölgelerin boyutları ile ilgili olarak Şekil-1’deki haritadan ve NAT DOC 007 Dokümanı 2 ve 3.ncü bölümdeki haritalardan fikir elde edilebilir. Ancak, kesin boyutlar için, ICAO Bölgesel Hava Seyrüsefer Planına ve Doc.7030 – NAT/RAC’a bakılmalıdır (www.icao.int/EURNAT/).

“NAT HLA” eskiden “NAT MNPSA” olarak bilinen hava sahasının SHANWICK OCA’nın SOTA ve BOTA bölümlerini çıkararak ve BODO Okyanus FIR’ı dahil ederek yeniden tanımlanmasıdır. Bu yeni tanımlama, Kuzey Atlantik bölgesi için “MNPS’den PBN’ye Geçiş Planı”nın kilometre taşlarının üçüncüsüdür ve 04 Şubat 2016 tarihinden itibaren geçerlidir. Başlangıçta NAT MNPSA’da faaliyet göstermek üzere verilen onaylara “NAT MNPS” onayları denilirken şimdi NAT HLA’da çalışmak üzere verilen onaylara “NAT HLA” onayları denilmektedir.

Her ne kadar uçaklar ve uçuş ekipleri, NAT HLA onayına gerek olmadan NAT HLA’nın üstündeki irtifalarda uçsa da, bu uçakların uçuş ekiplerinin hem NAT HLA’da kullanılan operasyonel prosedürler ve sistemler hem de aktif OTS rotaları hakkında bilgi sahip olmaları önemlidir.

NAT DOC 007 Dokümanın büyük kısmı, NAT HLA’daki veya üzerindeki operasyonları planlayan ve yürüten Uçak Operasyon Acentelerine, uçuş ekiplerine ve dispeçlere bilgi sağlarken aynı zamanda uçak operatörlerinin, uçuş ekiplerinin, dispeçlerin uçuşlarının onaylanmasından, sertifikalandırılmasından veya lisanslanmasından sorumlu Devlet Otoritelerine de rehberlik eder. NAT DOC 007 dokümanı önceden ayrı olan “North Atlantic MNPS Airspace Operations Manual” ve ICAO “Guidance Material for Air Navigation in the North Atlantic Region” yayınlarını birleştirmektedir.

NAT HLA veya RVSM onayı olmayan uçaklar elbette Kuzey Atlantik Hava Sahasında FL285’in altında uçabilir. Ancak, özellikle tek ve çift motorlu uçakların pilotları / işletmecileri tarafından belirlenmiş olan çalışma usullerine gereken önem verilmelidir. Çünkü hava koşulları sert olabilir; sınırlı VHF telsiz iletişimi ve sınırlı yer tabanlı navigasyon yardımcıları vardır. Arazi engebeli ve seyrek nüfuslu olabilir. Düşük irtifalardaki bu Uluslararası Genel Havacılık uçuşları, toplam NAT trafiğinin çok küçük bir yüzdesini oluşturmakla birlikte arama kurtarma operasyonlarının büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu tür uçuşların pilotları ve işletmecileri için özel rehberlik daha önce ICAO Kuzey Atlantik Sistemleri Planlama Grubu (NAT SPG) adına FAA tarafından yayınlanan Kuzey Atlantik Uluslararası Genel Havacılık (NAT IGA) Operasyon El Kitabı’nda yer almaktaydı. Bununla birlikte, 2013 Sürümü’nden itibaren bu el kitabı da NAT DOC 007’ye dahil edilmiştir.

Bu birleştirilmiş rehber, ICAO NAT Bölgesel Kütüphanesine “NATDoc007” olarak dahil edilmiştir. Belgeye, ICAO web sitesindeki Avrupa ve Kuzey Atlantik (EUR/NAT) Ofisi genel sayfalarından, “EUR & NAT Documents” altındaki “NAT Documents” altındaki “NAT Doc 007” klasöründen erişilebilir ve indirilebilir.

Bu web sitesi ayrıca mevcut yayına belirtilen yayınlanma sonrası değişiklik veya ilaveleri de içerecektir.

Ayrıca “NAT Bölge Güncellemeleri Bültenleri” ilgili web sitesinden temin edilebilir. Buradaki bültenler de operatörlere ICAO Kuzey Atlantik (NAT) bölgesindeki faaliyetlerin yürütülmesini ve planlamasını etkileyebilecek prosedürler veya ilgili operasyonel bilgilerde yapılan son değişiklikler hakkında tavsiyelerde bulunur.

NAT-DOC-007 dökümanının düzenlenmesine yardımcı olmak ve gelecekteki basımların güncelliğinin ve doğruluğunun sağlanması için, okuyucular değişiklik ve ilaveler için yorumlarını ve önerilerini “[email protected]” E-posta adresi ile ICAO EUR/NAT Ofisine gönderebilirler.

Ekim 2012’de UK NATS, “Track Wise-Targeting Risk within the Shanwick OCA” başlıklı bir yayını tamamladı. Yayın Güvenlik Ortaklığı Anlaşması ile işbirliği içinde üretildi. Yayın DVD olarak mevcut olup çevrimiçi olarak You-Tube ile de görüntülenebilir. NAT DOC 007 gibi, Kuzey Atlantik’teki uçuş operasyonlarıyla ilgili uçuş ekipleri, dispeçerler ve diğer uçuşlara yöneliktir. Acil durum ve acil durum örneklerinin yanı sıra, Shanwick OCA üzerinden batıya doğru giden bir NAT uçuşunun gelişmesini takip eder. Operasyonel prosedür unsurları Shanwick’e özgü olsa da, DVD’nin çoğu ICAO NAT bölgesi için ortak olan konuları dikkate almaktadır. [email protected] adresinden başvuruda bulunan operatörlere hizmet ücretsizdir.

Tüm DVD’ye ICAO web sitesinde (www.icao.int/EURNAT/) Avrupa ve Kuzey Atlantik (EUR / NAT) Ofisi genel sayfalarından “EUR & NAT Belgeleri” ve ardından “NAT Belgeleri” altından “Trackwise for on-line U-Tube viewing” tıklanarak erişilebilir. Ayrıca, YouTubeTM’de “Trackwise – Targeting Risk Within The Shanwick OCA” veya doğrudan https://www.youtube.com/watch?v=EJTjwW5ZYas tıklanabilir.

NAT HLA’nın çalışma sahasında devam eden gelişimin bir parçası olarak, çeşitli ayırma azaltma ve güvenlik girişimlerini desteklemek amacıyla zaman zaman NAT’ta denemeler gerçekleştirilmektedir. Bu denemelerin bazıları, operatörlerin ve uçuş ekibinin yardımını gerektirmektedir. Mevcut girişimlerin ve denemelerin (varsa) ve katılım detaylarının vs. bir listesi için, NAT ATS sağlayıcı Devletlerinin AIP’sine atıfta bulunulmalıdır. Bu denemelerin bazıları hakkında bilgi ICAO web sitesinde Avrupa ve Kuzey Atlantik (EUR / NAT) Ofisi genel sayfalarında (www.icao.int/EURNAT/). “NAT Dokümanları”na bakılarak da bulunabilir.

İlginizi Çekebilir

child-pilot

SİZDEN PİLOT OLUR MU ?

Sizden Pilot Olur mu? Pilot, hobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir