Anasayfa / Genel / Uçaklar ne tür yakıt kullanır? Ne kadar yakıt harcarlar?

Uçaklar ne tür yakıt kullanır? Ne kadar yakıt harcarlar?

Uçaklarda kullanılan yakıtın çabuk parlamaması, buharlaşmaması veya donmaması önemlidir ve işte bu yüzden, günümüz jet yolcu uçaklarında yakıt olarak gazyağı olarak da bilinen kerosen’e özel katkılar eklenerek elde edilen JET A-1 veya AVGas (aviation gasoline) kullanılır (Arabalar için kullanılan mogas – motor gasoline – olarak adlandırılır).

cn_image.size.airplane-fuel-stops-delays-3

Renksiz ve berrak bir petrol ürünüdür kolay tutuşmaz ve donma noktası yüksektir. Gaz yağına çok benzediğinden, kokusunu hava meydanlarında alabilirsiniz.

Sefer öncesi, özellikle ilk kez yakıt alınacak bir meydanda, uçağa yüklenecek yakıtın içerisindeki su oranı ve kirlilik teknisyenler tarafından kontrol edilir. Havacılıkta diğer askeri veya pervaneli uçaklar içinde JET-B, JP2, JP4, JP8 gibi yakıt türleri de vardır.

Uçaklar yakıt almadan önce olası bir statik yükün boşaltılması için topraklanır ve yakıt alma işlemi boyunca bu bağlantı kalır.

Boeing 747 tipi bir uçak saniyede ortalama 1 galon (yaklaşık 4 litre) yakıt tüketir. 10 saatlik bir uçuş sonrası 36.000 galon yani 150.000 litre yakıt tüketmiş olur. Boeing resmi sitesinde verilen rakamlara göre 747 kilometrede 12 litre (mil başına 5 galon) yakıt harcar.

747 gibi bir uçağın 568 kişi taşıyabildiği düşünülürse bu rakamın aslında makul ve karlı olduğu gözükür. 500 yolcu üzerinden bir hesaplama yapıldığında kişi başına gidilen her kilometrede 12/500 = 0,024 litre benzin harcar. Bu rakam neredeyse 4 kişilik bir araba seyahatinde kişi başına harcanan rakamdan çok daha iyi bir sonuçtur. Birde buna gitmek istediğiniz yere saate 900 km’lik bir hız ile vardığınızı ekleyin.

Yine de yakıt maliyeti tüm gider kalemleri içinde bir havayolu şirketinin en büyük maliyetidir.

İlginizi Çekebilir

NATHLA

NAT HF TELSİZ ARIZASI USULLERİ

KONU : NAT HF COMMUNICATIONS FAILURE KAYNAK : NAT Doc 007 (EN) – Edition V.2020-1_eff …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir