Anasayfa / Uçaklar / Savaş Uçakları / F-117 STEALTH – HAYALET UÇAK

F-117 STEALTH – HAYALET UÇAK

 

F-117′nin düşman radarlarına karşı iki tür savunması vardır. Birincisi: radar absorment meterial (radar sinyalini emen malzeme) ile yapılmış olması, ikincisi ise; kalan sinyalleri dağınık olarak ayrı yönlere yansıtan köşeli ve keskin kenarları.

Stealth uçağı, radara yakalanmayan yapısıyla ilgili olmasına rağmen, genellikle gece görevlerinde bulunması nedeniyle siyaha boyanmıştır. Bu, geceleri de görünmemesini sağlar.

Stealth uçağının iskeleti genel olarak alüminyumdur. Radar sinyallerini emen kompozit malzeme, bu iskeletin üzerine kaplanmıştır.

İki adet General Electric motorunun gövdeleri ve egzostu ısı ve ses olarak yalıtılmıştır. Ayrıca egzost çıkışı soğutularak, çıkış ısısı asgariye indirilmiştir.

İki kelebek kanadı şekilndeki kuyruk, yapı ve sinyal sensörleri bakımından diğer avcı uçaklarının radarlarına yakalanmayacak şekilde dizayn edilmiştir.

887565_891647317582513_4018382888627103396_oBombaların aerodinamik yapısı radara uçağın yerini belli edeceği için, Stealth bombayı kendi içinde gizler. Ateşleme esnasında kapak çok kısa bir süre için açılır. Bomba kapağı kenarları ve kapak uçları testere ağzı gibidir. Bu da radar sinyallerinden korunmak içindir.

Bir F-117′nin radar ekranındaki görüntüsü 80 cm’lik bir uçağın radara yansıması ebadındadır ki bu da bir martının radardaki görüntüsü kadardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir