F-14 Tomcat

Tomcat olarak adlandırılan F-14 ler 1970 ve 1992 yılları arasında Amerikan Deniz kuvvetleri için Northrop Grumman Firması tarafından üretilmişlerdir. Çift koltuklu ve çift motorlu olan bu jetler F-4 Phantom II lerin halefi olarak 1960 larda tasarlanmaya başlamıştır. Aerodinamik ve elektronik kapasiteleri ile uçak gemilerini uzun menzilli operasyonlar ile Sovyet uçak ve füzelerinden korumak amaçlı üretilmişlerdir. Amerikan Donanma’sına 1972 yılında teslim edilmeye başlanan bu uçaklardan yaklaşık 80 kadarı İslami Devrim öncesinde İran’a satılmıştır.

F-14’lerin en dikkat çekici özelliklerinden birisi, uçuş yüksekliğine ve hızına göre optimum performansı sağlamak amaçlı değişebilen kanat geometrisine sahip olmasıdır. Her biri 21,000 den 27,000 pounda varan itiş gücüne sahip iki adet Pratt & Whitney veya General Electric turbofan motorlara sahiptir. Yüksek irtifalarda 2 Mach hızına ulaşabilen F-14’ler deniz seviyesinde ise Mach 1 hızında uçabilirler. Arkada oturan pilot silah sistemlerini ve radarı kontrol eder. 24 düşman uçağını 314 km mesafe içinde takip kabiline sahip olan bu uçak aynı anda 6 uzun menzili füzeyi hedefe gönderebilir. Kanat ve gövde altında taşıdığı orta ve kısa menzilli füzeler ile aynı zamanda bombardıman içinde kullanılabilir. Ayrıca gövdeye gömülü it dalaşında kullanılmak üzere 20 mm’lik döner topa sahiptir.

Vietnam savaşının son günlerinde hava devriye görevlerinde bulunmuş olsa da bu savaş sırasında düşmanla çatışmaya girmemiştir. 1981’de Libya savaş uçakları ile muharebe etmiş ve 1986 yılında bu ülkeye yapılan bombardımanlarda kullanılmıştır. 1995’de NATO’nun Bosna’ya müdahalesinde lazer güdümlü füzeleri hedefe göndermek için kullanılmıştır. Ayrıca Irak ve Afganistan’da 1990’lar boyunca ve 2000’nin başlarında çeşitli görevlerde rol oynamışlardır. 1986 yapımı Top Gun filminde öne çıkan uçak olarak sinemada yer almıştır. 2006 yılından sonrada İran’ın erişim ihtimali göz önünde bulundurularak Amerika tarafından saklanan parçaları dahi imha edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir