Anasayfa / Uçuş / RVSM (Reduced Vertical Seperation Minimums)

RVSM (Reduced Vertical Seperation Minimums)

rvsm

AVRUPA RVSM HAVA SAHASI (EUR-RVSM AIRSPACE): Belarus hariç (ICAO onayını bekliyor) tüm Avrupa ülkeleri FIR/UIR’larında FL 290-FL 410 arasında kalan hava sahasıdır.

RVSM GİRİŞ NOKTASI : Bir hava aracının EUR-RVSM hava sahasına girişi esnasında veya girişinden hemen önce veya sonra kat ettiği veya kat etmek üzere olduğu ilk rapor noktası olup, normal olarak RVSM onaylı hava araçları arasındaki 1000 ft.lik dikey ayırma minimasının uygulandığı ilk noktadır.
RVSM ÇIKIŞ NOKTASI : Bir hava aracının EUR-RVSM hava sahasından çıkışı esnasında veya çıkışından hemen önce veya sonra kat ettiği veya kat etmek üzere olduğu rapor noktası olup, normal olarak RVSM onaylı hava araçları arasındaki 1000 ft.lik dikey ayırma minimasının uygulandığı son noktadır.

 

RVSM ONAYI : İşleticinin bağlı bulunduğu veya hava aracının kayıtlı olduğu ülke yetkililerince düzenlenen onaydır.
RVSM ONAYI İÇİN GEREKLİ OLAN İDARİ HUSUSLAR: RVSM onayı alabilmek için işleticiler bağlı oldukları ülkenin yetkililerine aşağıda belirtilen hususları yerine getirdiklerini kanıtlayacaklardır.
rvsm2
1. Onay istenen havaaracının, RVSM Minimum Hava aracı Sistemleri Performans Özellikleri (MASPS) kriterleri uyarınca, RVSM uçuşları için gereken dikey seyrüsefer performans kriterine sahip olduğu,
2. Uçuşa Elverişlilikte süreklilik (bakım ve onarım) uygulamaları ve programları bağlamında gereken prosedürleri oluşturduklarını,
3. EUR-RVSM hava sahasındaki uçuşlara ilişkin uçuş mürettebatı prosedürlerini oluşturduklarını.
RVSM ONAYI İÇİN HAVA ARACINDA BULUNMASI GEREKEN ASGARİ TEÇHİZAT:
1. 2 adet birbirine akuple irtifa ölçme sistemi
2. 1 adet otomatik irtifa kontrol sistemi (± 65 ft)
3. 1 adet irtifa alarm sistemi (± 300 ft/ ± 50 ft)
4. 1 adet irtifa malumatı gönderebilen SSR xpdr
5. RVSM uyumlu aviyonik konfigürasyon
6extra_levels
SORU : ATC, bir uçağın RVSM onaylı olup olmadığını nasıl anlayacak?
CEVAP:Onaylı uçak işleticisi talep edilen uçuş seviyesi ne olursa olsun ICAO uçuş plan formunun 10. maddesine “W” harfini yazmak suretiyle onay statüsünü bildirecektir.
SORU: Devlet uçakları (Askeri, Polis ve Gümrük uçakları) RVSM onayı almak zorunda mıdır?
CEVAP:Hayır. Bu uçakların EUR-RVSM sahasına giriş ve uçuşlara izin veren özel ATS usulleri vardır. Bu uçaklar ICAO uçuş planı formunun 8.maddesine “M” harfini yazacaklar,18.maddeye
“STS/NORVSM” ibaresini koyacaklardır. Onaylı devlet uçakları talep edilen uçuş seviyesi ne olursa olsun 10.maddeye “W” harfini yazacaktır.
Ayrıca FAA ve ARINC’in sitelerinden bilgi alınabilmektedir.Malum olduğu üzere halen FL 290′ın üzerinde;
1. 000°-179° arasındaki başlarda uçan IFR hava araçları FL 290′dan başlayan ve 4000 ft. aralıkla devam eden (FL 290, FL 330, FL 370, FL 410….gibi)uçuş seviyelerini (ATC aksi talimat vermedikçe),
2. 180°-359° arasındaki başlarda uçan IFR hava araçları ise FL 310′dan başlayan ve 4000 ft. aralıkla devam eden (FL 310, FL 350, FL 390, FL 430….gibi)uçuş seviyelerini (ATC aksi talimat vermedikçe)
kullanmaktadır.

 

Bu uçuş seviyeleri bilindiği üzere uçakların en ekonomik şekilde uçuşlarını gerçekleştirdiği (maksimum endurance) uçuş seviyelerini de kapsamaktadır. Batı başta uçan uçaklara tahsis edilebilecek seviye adedi 4, doğu başta uçan uçaklara tahsis edilebilecek seviye adedi ise 3′tür.
Aynı rota, irtifa ve yönde uçan uçaklar arasında uygulanabilecek minimum radar ayırımı 15 NM. olduğuna göre; 45 NM. uzunluğundaki örnek bir havayolunda FL 290-FL 410 arasında aynı anda bulunabilecek azami uçak sayısı 21 olur.
Korkunç bir rakam değil mi?
“RVSM İLE BU SAYI AYNI YOLDA 39′A KADAR ÇIKARILABİLECEKTİR. HEM DE 1000 FT.LİK AYIRIMLARLA..FAKAT SADECE RVSM ONAYLI UÇAKLAR İÇİN..” (rakamlar örnektir)
Elbette ki pratikte bu kadar uçağı oraya yığmayacaklardır, fakat mevzuat buna izin verecek.
RVSM NEDİR?
Açılımı “Reduced Vertical Seperation Minimums” olan ve “Azaltılmış Dikey Ayırma Minimumları” olarak tercüme edilebilen; FL 290(dahil)-FL 410 (dahil) arasında 6 adet ilave kullanılabilir uçuş seviyesinin temini sonucu havayolları kapasitesinin arttırılması ve uçaklara yakıt tasarrufu ile sonuçlanan optimum uçuş seviyeleri veya buna yakın seviyelerde uçma fırsatını vermek için Avrupa’da 24 OCAK 2002 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bir uygulamadır.
Uçaklar arası dikey ayırım 1000 ft.e indirilmektedir.

İlginizi Çekebilir

kokpit

UÇUŞ HAYATINIZI ETKİLİ YÖNETMENİN 7 YOLU

Yeni teknolojilerin baş döndüren yükselişi ve uçuş hayatının artan talepleriyle birlikte pilotlar eskisine kıyasla çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir