Anasayfa / Güvenlik / Uçaklarda güvenli koltuklar hangileri?

Uçaklarda güvenli koltuklar hangileri?

Airplane interior

İngiliz Greenwich Üniversitesi, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun yardımıyla “uçaklarda güvenli koltuklar hangileri” araştırması yapmış. Son 30 yılda gerçekleşen 105 adet uçak kazasını ve bu kazalardan kurtulan ikibin (2000) yolcunun nasıl hayatta kaldığını incelemiş.

Uzmanlara göre bir yolcunun oturduğu koltuk, olası uçak kazasından kurtulup kurtulamayacağını etkiliyor. Hatta İngiliz Virgin Atlantic Havayolları acil çıkış kapısına yakın oturmak isteyen yolculardan ekstra ücret alarak bu araştırmayı bir bakıma doğruladı. Buna göre;

Yolcu uçağındaki en güvenli yerler, ön, arka ve ortadaki acil çıkış kapısının yanında bulunan koltuklar. Bu koltukların bir-iki önü veya arkası da diğer koltuklara göre çok daha güvenli.

Uçağın arkası ile ortası arasında kalan bölüm en tehlikeli yer. Ortadaki acil çıkış kapısının 6 koltuk gerisindeki sırada oturanlar büyük risk taşıyor.

Uçağın en önünde oturanların şansı %65. En arkadakilerin oranı ise %58.

Koridor tarafında oturmak, pencere kenarına oturmaktan daha güvenli. Uçak kazasından kurtulma şansı %53.

Son 50 yılda gerçekleşen uçak kazalarında hala dünyanın en güvenli ulaşım aracı uçaklar.
Bir trafik kazasında ölme riski 18 binde 1 iken, uçak kazasında ölme riski 10.4 milyonda 1′dir. Bir uçak kazasından kurtulma riski ortalama %53.

Dünyanınen büyük uçak kazası 1977 yılında İspanya’nın Teneriffe kentinde meydana geldi. İki Boeing 747 uçağının çarpışması nedeniyle 583 yolcu ve mürettebat öldü.

Uçak kazalarının ortalama %51′i pilot hatası nedeniyle gerçekleşiyor.

Dünyanın en güvenli havayolu şirketi, Amerikan Delta Havayolları. Bu havayolu toplam 16 milyon saat uçuşta sadece 2 kez ölümlü kaza yapmış.

 

İlginizi Çekebilir

IMG_0229

PİLOTLARA AKADEMİK OLMAYAN SAMİMİ TAVSİYELER

Özgüvenin kibre dönüşmesine izin vermeyin! İster yeni bir öğrenci pilot olun, ister binlerce saatlik bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir