Anasayfa / Güvenlik / Uçaklarda Kabin El Bagajı Sıvı Kısıtlaması Neden Konulmuştur?

Uçaklarda Kabin El Bagajı Sıvı Kısıtlaması Neden Konulmuştur?

Uçaklarda Kabin El Bagajı Sıvı Kısıtlaması Neden Konulmuştur?

2006 yılı Ağustos ayında İngiltere’de uçaklara yolcuların el bagajlarında sokulabilen bir takım sıvı kimyasal maddelerle terör saldırısı yapılacağına dair planlar ortaya çıkarılmıştır.

İddiaya göre, komplocuların ısı, şok ve sürtünmeye karşı hassas olan ve basit bir ateş veya elektrik yükü ile ateşlenebilen peroksit bazlı bazı sıvı patlayıcılar kullanmayı planladıkları ifade edilmiştir.

Basit bir pet şişe, şekerli bir içecek tozu, hidrojen peroksit gibi her yerde bulunan bir saç ağartıcı ve diğer bazı organik maddeler ile bir patlayıcı yapılabildiği bilirkişilerce mahkemede tespit edilmiş, ateşleyici olarak da basit alkali piller veya bir fotoğraf makinesinin flaşı planlanmıştır ve böylece günlük basit sıvı ve malzemelerin uçuş güvenliğini tehdit ettiği tehlikesi ön plana çıkmıştır.
Bu gibi girişimlerin arttığı üzerine yapılan istihbaratlar doğrultusunda Uluslararası havacılık örgütleri tarafından “Uçuş Güvenliği” başlığı altında yapılan toplantılar ve çalışmalar sonucunda kabin içi el bagajı konusunda standartlar yayımlanarak, yürürlüğe konulmuştur.

Bu doğrultuda; üyesi bulunduğumuz söz konusu uluslararası organizasyonların kuralları gereği havayolu ile seyahat edecek yolcuların seyahatleri esnasında uçak içinde el/kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilmiştir.

Sıvı yasağı uygulaması önce tüm Avrupa Birliği ülkelerinde daha sonra ABD’de, daha sonra diğer ülkeler tarafından da uygulanarak yaygınlaştı.

Sorunsuz bir yolculuk ve güvenliğiniz için kabin bagajındaki sıvı kısıtlaması uygulamasına dikkat etmeniz önemlidir.

Kabin içi el bagajı sıvı kısıtlamaları ile ilgili detaylı bilgileri SHGM’nün web sayfasının duyurular bölümünde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

kokpit

UÇUŞ HAYATINIZI ETKİLİ YÖNETMENİN 7 YOLU

Yeni teknolojilerin baş döndüren yükselişi ve uçuş hayatının artan talepleriyle birlikte pilotlar eskisine kıyasla çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir