Anasayfa / Pilotaj / FMC (Flight Management Computer) – Uçuş Yönetim Bigisayarı

FMC (Flight Management Computer) – Uçuş Yönetim Bigisayarı

 

 

fmc

FMC (Flight Management Computer) – Uçuş Yönetim Bigisayarı

FMC (Uçuş Yönetim Bigisayarı), VOR, DME ve GNSS de dahil olmak üzere birden fazla navigasyon sensöründen gelen verileri kabul eder ve bir pozisyon/konum tahmini hesaplar. Her bir sensörden gelen veriler, pozisyon/konum tahmini mümkün olan en iyi şekilde, bireysel hata özelliklerine göre sınıflandırılır.

FMC, uçuşun en-route, terminal ve yaklaşma safhalarında navigasyon sağlayacaktır. FMC, uçuş planında bir başlangıç veya varış havaalanı girildiğinde uçağın terminal safhasında olduğunu belirleyecektir.

Terminal safhası, kalkış meydanından veya SID sonundan itibaren 30 NM’de sona erer. Varış Terminal safhası ise STAR’ın ilk yol kontrol noktasında veya varış meydanına 31 NM kala başlar.

FMC, Son Yaklaşma Fiksine (FAF) 2 NM kala uçuşun yaklaşma (approach) aşamasında olduğunu belirleyecek ve bir yaklaşmayı aktive edecektir.

Hassas veya hassas olmayan uydu tabanlı bir yaklaşma kullanılırsa, FMC, doğru SBAS (Satellite Based Augmentation System) hizmet sağlayıcısının mevcut olup olmadığını ve kullanılmak üzere seçilip seçilmediğini belirler.

Kaynak: FMS-6000 v4.0 Flight Management System for the Challenger 604 Operator’s Guide.

Resim: F.Tezcan

Paylaşan: F.Tezcan

Editor:G.Karakuş

İlginizi Çekebilir

child-pilot

SİZDEN PİLOT OLUR MU ?

Sizden Pilot Olur mu? Pilot, hobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir