Anasayfa / Genel / G Kuvveti Nedir?

G Kuvveti Nedir?

f18inverted01

G kuvveti yerçekimine karşı yapılan manevralarda pilotun maruz kaldığı basınçtır. En basit ifade ile insan normal yerçekimi ortamında 1 G ye maruz kalır yani kendi kilosu kadar üzerinde basınç vardır. G kelimesi İngilizce yerçekimi gücü için kullanılan ‘Gravitational Force’ deyiminin baş harfinden gelmiştir. Yerçekimine doğru yapılan, yani aşağıya doğru yapılan manevralara negatif G, yukarı doğru yapılan manevralarda pozitif G olarak tanımlanır. Negatif G limiti kanın beyine hücum etmesinden dolayı insanda daha düşüktür. En çok negatif G’li manevralarda (dalış) ve uzun süren pozitif G’li manevralar zordur.

Savaş pilotları insani limitlerden dolayı 9 G civarında bir G’ye maruz kalır. Normalde modern savaş uçakları 12 G’ye kadar çıkarak manevra yapabilir. Fakat mevcut teçhizat ile pilot 9 G’den fazlasında fizyolojik olarak uzun süre dayanamamaktadır. Yapılan manevra keskinleştikçe pilotun üstüne düşen G de artar. Yukarı yapılan manevralarda kanında aşağı çekilmesi ile beyne yeterli miktarda kan ulaşmamasından dolayı, manevra uzun sürer ise bilinç kaybı yaşanabilir (G-induced Loss Of Consciousness or G-LOC). Yapılan eğitimlerde pilotlar bu duruma daha dayanıklı olmaları için bacak ve karın kaslarını gererek kanın aşağı akışını engellemeye çalışırlar. Giyilen özel kıyafetlerde pilotun ekstra 1G’lik daha dayanım kazanmasını sağlar.

Ayrıca pilot koltukları F16 gibi yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklarda pilotu daha iyi desteklemek ve özellikle dönüşler boyun kırılması gibi tehlikeli durumları engellemek üzere tasarlanmıştır.
http://www.youtube.com/watch?v=fR8RSIY-_OM

Sonuç olarak bir kaç saatlik bir jet uçuşu pilotu ciddi biçimde yorar. Savaş pilotları bu konuda hem eğitim alıp hem de belli ölçüde kondisyon sahibi olacak şekilde kendilerini muhafaza etmek durumundadırlar.

İlginizi Çekebilir

IMG_0229

PİLOTLARA AKADEMİK OLMAYAN SAMİMİ TAVSİYELER

Özgüvenin kibre dönüşmesine izin vermeyin! İster yeni bir öğrenci pilot olun, ister binlerce saatlik bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir