Anasayfa / Merak Edilenler / Türbülans Nedir?

Türbülans Nedir?

turbulance-climate-change_stock

Bizler halk arasında hava boşluğu diye de bilinen, yolcuları çok rahatsız ve tedirgin edebilen hava hadisesine türbülans diyoruz.

Nasıl ki denizde dalga olursa havada da rüzgarlardan, sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesinden veya elektrik yüklü bulutlardan kaynaklanan bir hareketlilik vardır.

Türbülans uçakta sarsıntı ve sallantılar şeklinde hissedilebileceği gibi kısa süreli ani irtifa alışverişi şeklinde de hissedilebilir.

Türbülans esnasında uçaktan muhtelif sesler gelmesi de normaldir. Bu sesler uçağın aynı zamanda yeteri kadar esnek olduğunun da kanıtıdır.

Uçaklar yapısal olarak türbülans göz önüne alınarak imal edilirler. Uçak kanatları esnektir. Yolculuk esnasında kanatlara dikkatli bakacak olursanız esneme hareketini farkedebilirsiniz. Kanatların bu esnek yapısı sayesinde karşılaşılan hafif şiddetteki türbülanslar problem yaratmaz.

Uçuş rotamızda ve irtifamızda türbülans olabileceği biz daha yerde uçuş için hazırlık yaparken bize bildirilir. Bizler de gerekirse uçuş irtifasını veya rotayı değiştirerek tedbir alırız.

Yine de beklenmeyen, tahmin edilemeyen bir türbülans ile karşılaşırsak uçağın irtifasını değiştirir veya süratimizi azaltırız. Yine de bu tedbirler sarsıntının tamamen yok edileceği anlamına gelmez.

Bu nedenle yolcular emniyet kemerleri bağlı olarak seyahate devam etmeli, kabin memurlarının ikazlarına dikkatle uymalıdırlar. Olası bir türbülans başlangıcında kabinde kemer ikaz ışıkları yanacaktır.

Şayet türbülans sizin rahatsızlanmanıza neden oluyorsa, uçağın orta kısımlarında oturmanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir

NATHLA

NAT DOC 007 Hakkında

NAT DOC 007: Bu belge, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) himayesinde kurulan Kuzey Atlantik bölgesel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir