EDWARDS AIR FORCE BASE, Calif.  --  Osprey 9 flies a test mission. The ship returned to flight July 14 after nearly two years of modifications. The aircraft has updated  electrical, hydraulic, electronic warfare and heat-seeking missile countermeasures.  (U.S. Air Force photo by James Haseltine)
EDWARDS AIR FORCE BASE, Calif. -- Osprey 9 flies a test mission. The ship returned to flight July 14 after nearly two years of modifications. The aircraft has updated electrical, hydraulic, electronic warfare and heat-seeking missile countermeasures. (U.S. Air Force photo by James Haseltine)
Anasayfa / Genel / Hem uçak hem helikopter olur mu?

Hem uçak hem helikopter olur mu?

 

Bazı askeri operasyonlarda sadece helikopter kullanımı yeterli olmamıştır. Çünkü helikopterlerin uçaklara nazaran kısa menzili ve düşük sürati operasyonlarda baskın ve gizlilik prensiplerini yeterince karşılayamamıştır.

Helikopter kısa menzili sebebiyle hedefe daha yakından bir operasyon başlatmayı gerektirmekte bu da operasyonun başladığını menzil içindeki düşmana hissettirmekteydi. Aynı zamanda düşük süratli helikopterlerle yapılan operasyon süresi daha uzun olmakta bu da baskın etkisini azaltmaktaydı.

Askeri planlamacılar şu gerçeğin farkına vardı; Bir jetin menzilini ve hızını, helikopterin dikey iniş-kalkış becerisiyle birleştirecek bir araç gerekiyordu. Bunun üzerine hem uçak hem helikopter özellikleri olan hava araçları geliştirilmiştir.

Bu hava araçlarından birisi de Bell Helicopter Textron firması tarafından, Boeing Helicopters işbirliği ile geliştirilen V-22 Osprey isimli hava aracıdır.

V-22 Osprey 24 tam teçhizatlı askeri saatte 400 km hızla yaklaşık 4,5 saatte, 1800 km uzağa taşıyabiliyor. Helikopter gibi kalkış yaptıktan sonra rotorlarını (pervanelerini) öne doğru eğerek pervaneli bir uçak gibi uçuşuna devam eden bu hava aracının pilotları da hem uçak hem helikopter lisansına sahip olmak zorunda.

Bu gelişmeler elbette sivil havacılıkta da karşılık bulmuş ve sivil uçak-helikopterler de geliştirilmiştir. Kısa sürede kocaman havaalanlarına ve uzun pistlere olan ihtiyaç ve maliyetler azaltılacak ve basketbol sahası kadar platformlara inebilecek yolcu uçak-helikopterler kocaman yolcu uçaklarının yerini alacaktır.

Son yirmi yıllarda başlatılan iki program VTOL (vertical takeoff and landing- dikey iniş kalkış) denilen hava araçlarının hızını ve menzilini ve havada kalma verimini artırmayı hedefliyor. Şu sıralar hiçbir yenilik olmadan 24 yıl geçiren VTOL sektörü, bir kez daha havalanıyor.

Gelecekte 400 km’den hızlı gidebilen geliştirilmiş VTOL araçları, ordunun menzilini artırabilir, askerlerin cepheye ulaşma süresini kısaltabilir, arazi fark etmeksizin yani bir havalimanına, piste ihtiyaç duymadan akla gelen her yere kargo ve personel taşıyabilir.

  Bazı askeri operasyonlarda sadece helikopter kullanımı yeterli olmamıştır. Çünkü helikopterlerin uçaklara nazaran kısa menzili ve düşük sürati operasyonlarda baskın ve gizlilik prensiplerini yeterince karşılayamamıştır. Helikopter kısa menzili sebebiyle hedefe daha yakından bir operasyon başlatmayı gerektirmekte bu da operasyonun başladığını menzil içindeki düşmana hissettirmekteydi. Aynı zamanda düşük süratli helikopterlerle yapılan operasyon süresi daha uzun olmakta bu da baskın etkisini azaltmaktaydı. Askeri planlamacılar şu gerçeğin farkına vardı; Bir jetin menzilini ve hızını, helikopterin dikey iniş-kalkış becerisiyle birleştirecek bir araç gerekiyordu. Bunun üzerine hem uçak hem helikopter özellikleri olan hava araçları geliştirilmiştir. Bu hava araçlarından birisi de Bell Helicopter Textron firması tarafından,…

imac Review Overview

DESIGN - 83%
DISPLAY - 78%
PERFORMANCE - 91%
SOFTWARE - 73%

81%

Great

Don’t act so surprised, Your Highness. You weren’t on any mercy mission this time. Several transmissions were beamed to this ship by Rebel

Get It Now
User Rating: 4.45 ( 4 votes)

İlginizi Çekebilir

kokpit

UÇUŞ HAYATINIZI ETKİLİ YÖNETMENİN 7 YOLU

Yeni teknolojilerin baş döndüren yükselişi ve uçuş hayatının artan talepleriyle birlikte pilotlar eskisine kıyasla çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir